رژیم غذایی و سبک سالم زندگی در زمان بارداری جدا از اینکه اثر در رشد فیزیکی جنین، در رشد مغزی و هوش اونم مؤثره.

انتخابای ساده ی شما درزمان روز، به اندازه کارایی که بعد از تولد نوزاد، واسه تقویت هوش اون انجام میدید مهمه و می تونه به رشد مغز جنین شما و بهره هوشی اون در آینده کمک کنه.

در این نوشته با راهکارهایی جهت افزایش هوش بچتون در زمان بارداری و پس از اون آشنا میشید.

 

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

سه ماده بسیار لازم در رژیم غذایی زمان بارداری که در تکامل مغز جنین مؤثر هستن، عبارتند از:

اسید فولیک

اسید فولیک یا همون ویتامین B9، ماده ای بسیار مهمه که در تشکیل سلولای مغزی نقش اساسی داره. مصرف اسید فولیک قبل از بارداری و کمه کم ۳ ماه پس از اون، از مشکلای مادرزادی لوله ی عصبی پیشگیری می کنه.

مطالعه گذشته که در مجله انجمن پزشکی آمریکا چاپ شد، نشون داد که میزان تولد بچه های ناسالم از نظر ذهنی، در زنانی که ۴ هفته قبل و ۸ هفته بعد از بارداری، اسید فولیک مصرف می کردن، ۴۰ درصد کمتر از زنان دیگر بوده.

منابع طبیعی اسید فولیک عبارتند از: برگ سبزیجات مثل اسفناج، قارچ، عدس و غلات غنی شده.

امگا۳

اسید چرب امگا۳ واسه ساخت سلولای عصبی (سلولایی که پیامای عصبی رو از مغز به قسمتای جور واجور بدن ارسال می کنن) ضروریه. این ماده اثر زیادی در تکامل مغز جنین و افزایش هوشیاری اون در زمان نوزادی داره. این ریزمغذی در مواد غذایی مثل شکلای جور واجور ماهی، میگو، خشکبار (به ویژه گردو)، تخم مرغ، گوشت قرمز و لوبیا هست.

آهن

آهن در رشد گلبولای قرمز خون (که اکسیژن رو به مغز جنین منتقل می کنن) نقش بسیار مهمی داره. در زمان بارداری به دلیل افزایش حجم خون مادر و احتیاج جنین واسه ساخت سلولای خونی، بدن به آهن بیشتری احتیاج داره. بهترین منبع آهن «گوشت قرمز» است. غذاهای گیاهی مثل سبزیا و میوه ها، لوبیا، اسفناج، دانه های روغنی مثل سویا و غلات پر از آهن هستن.

اگه به دلیل تهوع صبحگاهی نمی تونین به اندازه کافی از سبزیا و میوه ها استفاده کنین، اونا رو در رژیم غذایی تون مخفی کنین. مثلا می تونین از میوه های خشک یا آب میوه های طبیعی استفاده کنین یا سبزی رو خُرد کنین و به سالاد یا سُس اون اضافه کنین.

ورزش کنین

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

انجام فعالیت بدنی در زمان بارداری، ایستادگی و بُنیه ی بدن شما رو واسه زایمون بالا می بره. اما جنب و جوش بدنی می تونه مغز کودک شما رو هم نیرومندتر کنه ؟

طبق تحقیقات، فرزندان مادرانی که درزمان بارداری تمرینات ورزشی منظم انجام می دادن، در ۵ سالگی، نمره بالاتری در تستای مهارتای زبانی و هوش نسبت به فرزندانِ مادران کم جنب و جوش کسب کردن. کارشناسان به طور متوسط نیم ساعت ورزش رو در همه یا بیشتر روزهای هفته به زنان باردار پیشنهاد می کنن.

حواس تون به غده ی تیروئید باشه!

مشکلات تیروئید بیشترِ زنان، در زمان بارداری زیاد می شه. میزان کم یا زیادتر از حدِ نرمال هورمون تیروئید در خون واسه جنین مضره؛ به ویژه کم کاری تیروئید باعث کاهش ضریب هوشی کودک می شه.

کارشناسان، بررسی تیروئید رو واسه همه زنان باردار پیشنهاد نمی کنن ولی مادرانی که با استعداد مریضیای تیروئیدی هستن، باید تحت نظر دکتر باشن. با انجام یک آزمایش خون ساده میشه از میزان این هورمونا در بدن خبردار شد و در صورت ضرورت اونا رو تنظیم کرد.

واسه اینکه به غده ی تیروئید کمک کنین تا کارش رو درست بکنه، در رژیم غذایی روزانه تون از یُد به اندازه کافی استفاده کنین. این ماده در شکلای جور واجور آبزیان، شیر، ماست و نمک یُددار هست.

با جنین پیوند عاطفی برقرار کنین

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

حرف زدن با جنین شاید کمی احمقانه به نظر برسه ولی تحقیقات نشون داده که از نیمه ی دوم زمان بارداری، جنین میتونه و به صداها واکنش نشون بده. شما می تونین با جنین داخل شکم تون حرف بزنین یا واسه اون آواز بخونین. با ایجاد محرکای محیطی سلولای مغز تحریک می شن و اتصالات بیشتری در مغز اون شکل می گیرن.

از زایمون زودرس پیشگیری کنین

محققان به این نتیجه رسیدن که هر چه جنین مدت زمان بیشتری در رحم باشه، مغز کامل تری داره. طی سه ماه سوم بارداری، مغز جنین یک باره و به شکل انفجاری رشد می کنه. در ۳۵ هفتگی حجم مغز، دو سومِ حجم مورد انتظار در ۳۹ و ۴۰ هفتگیه. گرچه علل زایمون و تولد زودرس هنوز دقیقا مشخص نیس و شاید ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی مطرح هستن، ولی شما با در پیش گرفتن روش زندگی سالم می تونین به جنین کمک کنین زمان بیشتری رو در رحم تون زندگی کنه.

از انجام کارای سخت، پُرتنش و دراز مدت دوری کنین. بهداشت دهن و دندان رو رعایت کنین. سیگار نکشید و مریضیای جدی مثل دیابت و فشار خون بالا رو کنترل کنین.

هروقت آرزو کردین که بارداری تون زودتر به پایان برسه به این فکر کنین که داشتن کودکی سالم و باهوش ارزش انتظار کشیدن رو داره.

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

روشای تقویت هوش نوزاد پس از تولد

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

محققان فکر می کنن که رشد مغزی در کودکان، طی یک دوره زمانی بسیار کوتاه اتفاق میفته و در ۵-۶ سال اول زندگی به بیشترین حد خود می رسه. پس تحریکات ذهنی کودکان از طرف والدین نقش بسیار مهمی در تقویت هوش اونا داره.

ادامه این مقاله رو بخونین تا با روشای علمی، جالب و کارامد واسه تقویت هوش بچتون آشنا شید.

تماس چشمی برقرار کنین

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

رابطه چشمی پدر و مادر با نوزاد، اثر زیادی در تقویت رابطه های مغزی نوزاد داره.

از زمانای کوتاهی که چشمای نوزادتان بازه استفاده کنین و مستقیم به اونا نگاه کنین. این کار کمک شایانی به رشد هوش دیداری اون می کنه. نوزادان به تمرکز روی چهره ی افراد علاقه مند هستن و خیلی زود چهرها رو تشخیص میدن. هر بار که اون به شما خیره می شه، در حال ساختن حافظه اشه.

از خودتون شکلکای خنده دار درآرین

تحقیقات نشون داده که نوزادان دو-سه روزه می تونن حرکات ساده ی مربوط به شکل رو تقلید کنن. این نشون می ده که اونا به زودی موفق به حل مسائل می شن.

اونو در برابر آینه قرار بدین

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

آینه ابزاری سودمند واسه متمرکز شدن ذهن کودکه.

بیشتر نوزادان قبل از یک سالگی تصویر خود رو در آینه تشخیص نمی دن و کودک داخل آینه رو هم بازی خود می بینن. از اونجا که به چهرها علاقه زیادی دارن با دیدن چهره ی خود هیجان زده می شن، دست و پاشون رو تکون میدن و می خندن.

تصاویر متفاوت بهش نشون بدین

دو عکس رو در فاصله ای حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری از صورت اون نگه دارین. عکسا باید مثل به هم باشن، اما یک فرق کوچیک بین شون باشه. مثلا در یکی از عکسا درخت وجود داشته باشه و در دیگری درختی نباشه. نوزاد چندین بار به قسمتای جور واجور دو عکس نگاه می کنه و بخشای متفاوت رو تشخیص می ده. این روش اونو واسه مرحله شناخت حروف و خوندن در آینده آماده می کنه.

با اون حرف بزنین و بهش گوش کنین

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

اگه پشت سرهم حرف بزنین، تنها چیزی که نصیب تون می شه نگاهی بی روحه. اما اگه لابه لای حرف هاتون به مدت کوتاهی ساکت بمونین و به نوزاد زمان بدین، متوجه میشید که اون خیلی زود آهنگ گفتار شما رو می فهمه و جاهای خالی مکالمه تون رو پُر می کنه. صداهای جور واجور از خود دربیاورید؛ نوزادتان با شما همراه می شه و سعی می کنه صدای شما رو تقلید کنه.

آواز بخونین

کودکان عاشق ریتمای ملایم هستن. تا جایی که می تونین آوازهای آهنگین یاد بگیرین یا گفتار خود رو آهنگین کنین. مثلا وقتی می خواید پوشک اونو عوض کنین، کاری رو که انجام میدید، براش آهنگین تعریف کنین: «جاش رو عوض می کنم…»

تحقیقات نشون دادن که یادگیری ریتم آهنگ با یادگیری ریاضیات رابطه داره. با این کار سلولای مغزی نوزاد آماده ی آموختن می شن.

بهش سرنخ بدین و حس کنجکاوی اش رو برانگیزید

وقتی شما قبل از روشن کردن چراغ اتاق بهش می گین که «الان می خوام چراغ رو روشن کنم تا اتاق روشن بشه»، با این توضیح، توجه اون به کار شما جلب می شه و با این روش رابطه بین دلیل و معلول رو بهش آموزش میدید.

اونو بخندونین

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

از هر روشی استفاده کنین تا اونو بخندونین. انگشتان نظارت رو قلقلک بدین یا صورت تون رو خنده دار و بامزه کنین.

بازی و خنده اولین مراحل تشکیل حس شادی و شوخ طبعی نوزاد شماس. لپ هاتون رو باد کنین. وقتی بینی شما رو لمس کرد، یهو باد لپ تون رو خالی کنین و صدای «پوووف» از خود درآرین. وقتی به گوش تون دست زد یا اونو کشید، زبون تون رو بیرون بیارین و صدایی بامزه و خنده دار از خودتون دربیاورید. این کارا رو چند مرتبه پشت هم بکنین، بعد ترتیب بازی رو تغییر بدین تا نوزاد کار خنده دار بعدی شما رو حدس بزنه.

شوخی کردن با کودکان، حس شوخ طبعی اونا رو پرورش می ده و اونا رو خلاق می کنه. به عکس یکی از نزدیکان، مثلا عمویش اشاره کنین و بگید «این مامانه» و بخندین.

اثر شیر مادر شگفت انگیزه

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

به طور طبیعی مراحل پیوند و رابطه با نوزاد هنگام مراقبت از اون اتفاق میفته. تا می تونین نوزاد رو به خوردن شیر مادر تشویق و زمان شیردهی رو طولانی کنین. تحقیقات نشون داده کودکانی که در سنای مدرسه از ضریب هوشی بالاتری بهره مند هستن، در زمان نوزادی از شیر مادر تغذیه کردن.

از زمان عوض کردن پوشک بیشترین بهره رو ببرین

از این زمان استفاده کنین و نام اندامای بدن و بخشای جور واجور تشکیل دهنده ی لباس رو بهش آموزش بدین. داستان بسازین تا کودک بتونه کارای شما رو پیش بینی کنه.

دل تون رو به برنامه های تلویزیون خوش نکنین

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری فرهنگ آپارتمان نشینی رو ایجاد و رعایت کنیم؟ 

مغز موقع تماشای تلویزیون تقریبا هیچ فعالیتی نداره. مغز کودک شما به رفت و امد دو نفره احتیاج داره و برنامه های تلویزیون هرچقدر هم که جنبه ی آموزشی داشته باشن، نمی تونن واسه اون به درد بخور باشن.

فراموش نکنین بهش فرصت استراحت بدین

هر روز چند دقیقه در کنار کودک تون بشینین. با اون بازی نکنین. تلویزیون رو خاموش و موزیک رو قطع کنین. نور اتاق رو ملایم کنین و فقط استراحت کنین و اجازه بدین که نوزاد خودشو کشف کنه.

روشای تقویت هوش کودک نوپا

اونو به انجام فعالیتای بدنی تشویق کنین

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

اولین خودشناسی و خودآگاهی کودک، از بدن و حرکاتشه. فعالیتای بدنی ذهن رو سرحال نگه می داره و با تحریک مغز باعث یادگیری بهتر می شه.

واسه کودک تون زمین بازی شید. روی زمین دراز بکشین و اجازه بدین از سروکول شما بالا برود، روی شما بخزد و غلت بزنه. واسه تقویت مهارتای حرکتی و ایجاد هماهنگی بین اعضای بدن کودک، براش مانع بسازین. می تونین از کوسنای مبل، بالشتا، جعبها، و اسباب بازیا استفاده کنین. اونا رو روی زمین بچینید و به کودک خود نشون بدین که چه جوری می تونه اونا رو از سر راهش برداره، زیر یا روی اونا بخزد یا در دور اونا بچرخد. این کار مهارت حل مسئله رو در اون تقویت می کنه.

با هم دنبال بازی کنین. سینه خیز یا چار دست و پا برید و از اون بخواهید شما رو دنبال کنه. سرعت تون رو کم و زیاد کنین. در جایای جالب واسه بازی توقف کنین و بعد دوباره ادامه بدین.

از اون تقلید کنین

وقتی کودک شما بزرگ تر می شه، خلاقیت بیشتری به خرج می ده و بازیای تازه ایجاد می کنه. مثلا سرو صدای خاصی ایجاد می کنه، بی دلیل می خندد یا راه مشخصی رو کف اتاق سینه خیز میره. اونو همراهی و کاراش رو تقلید کنین.

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

درباره اون چیزی که می ببینن با اون حرف بزنین

بعضی وقتا با کودک خود به پیاده روی یا خرید برید و چیزی که رو که می ببینن واسه اون تعریف کنین. مثلا بگید: «اون یک سگ کوچولوئه»، یا «درختا رو ببین چقدر بزرگن» یا «توئم صدای ماشین آتیش نشانی رو شنیدی؟». چهرها، رنگا و صداها، بهترین سرگرمی واسه کودک هستن.

کمک کنین تجربه کنه

دور خونه گشتی بزنین. دستش رو به پنجره ی سرد، برگای لطیف گیاهان یا دیگر اشیای بی خطر بزنین و اسم اونا رو براش بگید. تجربه های جدید باعث می شن مغز در بین سلولای عصبی خود، شبکه های ارتباطی جدید تشکیل بده و تکرار اونا، رابطه ها رو عمیق تر و قوی تر می کنه.

اونو ماساژ بدین و نوازشش کنین

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

نوازش و ماساژ نوزادان اثر زیادی در افزایش رشد مغزی و میزان هوشیاری اونا داره و به افزایش تواناییا و تواناییای اونا در آینده کمک می کنه.

به آرامی روی صورت، دستا و شکمش فوت کنین. براش سوت بزنین و به واکنش و انتظارش واسه تکرار این کار نگاه کنین.

دالی موشه بازی کنین

دالی بازی بهترین روش واسه فعال کردن مغز کودکه. کودک شما یاد میگیره که بعضی اشیا پنهون و یهو ظاهر می شن. این بازی قانون مهمِ رابطه دلیل و معلول رو به کودک یاد می گیره و به توانایی ذهن اون واسه جست وجو کمک می کنه.

بازی با اسباب بازی

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

رشد مغز کودک تا حدود زیادی به تجارب ساده ی نوزاد و استفاده از اسباب بازیای جور واجور وابسته. کودک شما از اینکه اسباب بازی هاش رو بارها به زمین بندازه لذت می بره. اسباب بازیا رو جمع کنین و دوباره به دستش بدین. صبور باشین چون اون در حال امتحان کردن و یادگیری قانون جاذبهه.

می تونین چند کاغذ نم دار مچاله شده یا چند توپ تنیس بهش بدین و در پایین صندلی اش یک سطل درباز بذارین تا اونا رو داخل سطل بندازه.

اگه بچتون به بیرون کشیدن دستمالای کاغذی از داخل جعبه علاقه منده، اجازه بدین این کار رو بکنه. می تونین اسباب بازیای کوچیک رو زیر دستمالا مخفی کنین تا با پیدا کردن اونا هیجان زده شه.

حس لامسه اش رو تحریک کنین

پارچهایی از بافتای جور واجور چون ابریشمی، پشمی و لنین تهیه کنین. اونا رو به آرامی روی گونه ها، پاها و شکمش حرکت بدین و احساس حاصل از لمس هر یک از پارچها رو براش توضیح کنین.

اجازه بدین با غذایش بازی کنه

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

تقریبا همه کودکان بازی کردن با غذا رو دوست دارن. غذاهایی آماده کنین که از اجزای مختلفی تشکیل شده باشه و رنگ و ظاهر غذا توجه کودک رو جلب کنه. نخود فرنگی پخته، غلات، پاستا، یا تکهای طالبی و امثال اینا رو با انگشتانش بگیره و احساسش رو نسبت به اونا کشف کنه.

اونو با حروف الفبا آشنا کنین

هر هفته رو به یکی از حروف الفبا اختصاص بدین. مثلا کتابایی بخونین یا غذاهایی آماده کنین که با حرف «الف» شروع می شن یامیان وعده اش رو به شکل «آ» برش بدین.

همه چیز رو بشمارید

اسباب بازیا، تعداد قدم هاش در خونه یا انگشتای دست و نظارت رو بشمارید. شمردن با صدای بلند رو به یک عادت تبدیل کنین. می بینین که اونم خیلی زود شما رو همراهی می کنه.

کتاب بخونین

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

تا جایی که امکان داره واسه بچتون کتاب بخونین. کتاب خوندن به توانایی کودک در ساختن کلمات و تحریک تصوراتش کمک می کنه و موجب رشد مهارتای ارتباطی اون می شه.

محققان فهمیدن که کودک از حدود هشت ماهگی می تونه کلمات رو بشناسه و ترتیب قرارگرفتن لغات داستان رو تشخیص بده و یاد بگیره. اونا فکر می کنن که تکرارِ خوندن یک کتاب به یادگیری زبون کودکان کمک می کنه. در تصویرها به جزئیات اشاره کنین و درباره اونا از اون سؤال کنین. مثلا بپرسید: «فکر می کنی به چه دلیل اون نمی تونه تخم مرغ و گوشت بخوره؟» یا «تو تا حالا یه سگ سفید دیدی؟»

داستان تعریف کنین

یکی از داستانای مورد علاقه کودک تون رو انتخاب کنین و از اسم خودش به جای شخصیت اصلی داستان استفاده کنین تا براش جالب تر شه. قصه گویی تو ذهن کودک سؤال ایجاد می کنه و بهش یاد می ده حوادث رو به هم ربط بده.

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

آلبوم خانوادگی درست کنین

در آلبومی عکسایی از آشنایان نزدیک و دور قرار بدین. بارها و در زمانای جور واجور اونا رو به کودک نشون بدین. مثلا وقتی مادربزرگ تلفن می کنه در حالی که به صدای اون گوش می ده، عکسش رو هم بهش نشون بدین. این کار حافظه ی کودک شما رو شکل می ده.

با عکس حیوانات، آلبوم باغ وحش بسازین

عکس حیوانات مورد علاقه اش رو تهیه کنین و با اونا یک آلبوم بسازین. آلبوم رو ورق بزنین، عکسا رو نشانش بدین، نام حیوان رو بگید، صداش رو تقلید و داستانی درباره اون حیوان تعریف کنین.

حافظه اش رو تقویت کنین

واسه این منظور می تونین بازیای جورکردنی بکنین. از چهره ی افراد مهمِ زندگی کودک، دو عکس مثل تهیه کنین. عکسا رو به پشت روی زمین بچینید و بهش کمک کنین تا عکسای مثل رو پیدا کنه. پس از یه مدت تغییراتی در بازی بسازین و سطح اونو بالا ببرین.

فیلمایی که از اون گرفتین رو براش پخش کنین و درباره اونا توضیح بدین. مثلا فیلمایی از اولین حمامش، اولین باری که راه رفته یا فیلم بازی اش با بابابزرگ. این کار به ساخت زبون و حافظه ی اون کمک می کنه.

بازی فکری بکنین

چند ظرف خالی پلاستیکی انتخاب کنین و یکی از اسباب بازیای کوچکش رو زیر یکی از اونا مخفی کنین، بعد ظرفا رو حرکت بدین و جا به جا کنین. بعد از اون بخواهید اسباب بازی رو پیدا کنه.

زیر باران بازی کنین

چیجوری فرزندی باهوش داشته باشی آموزشی

داخل چاله های کوچیکِ پُر آب بپرید و روی چمنای خیس با هم بشینین. با اینکه کثیف میشید ولی این کار واسه اون خیلی جالب و سرگرم کننده هستش و فرق بین خشکی و رطوبت، و تمیزی و آلودگی رو درک می کنه.

لباس بازی کنین

اجازه بدین با بعضی پیراهنای قدیمی پدرش بازی کنه. کلاهای زمستونی، شال و روسری یا دستکشا رو از کمد بیرون بیارین، اونا رو بپوشید و نقش بازی کنین. مثلا وقتی لباس زمستونی پوشیدید، طوری رفتار کنین که انگار زمستانه. این کار روش تخیل اونو تقویت می کنه.

به شکار حشرات برید

عکس حشرات بی ضرر مثل کفشدوزک، جیرجیرک، یا پروانها رو در کتاب و مجله بهش نشون بدین؛ بعد به پارک برید و سعی کنین چندتایی از اونا رو پیدا کنین.

در انجام کارا از اون کمک بگیرین

نحوه ی انجام کارای ساده رو به کودک نشون بدین؛ بعد از اون بخواهید به شما کمک کنه.

مثلا کودک نوپا می تونه لباسای تیره و روشن رو طبقه بندی کنه یا لباسای خود رو از بین اونا جدا کنه. واسه اینکه موفقیت رو تجربه کنه، نوازش و تشویق رو هم فراموش نکنین.

اجازه بدین بعضی وقتا رئیس باشه

تا جایی که امکان داره اجازه بدین تصمیم بگیره و انتخاب کنه. مثلا زمان غذا خوردن رنگ کاسه ی غذایش رو خودش انتخاب کنه؛ یا تصمیم بگیره کدوم یک از جوراب هاش رو بپوشد.

درباره حجم و اندازه با اون صحبت کنین

چند ظرف پلاستیکی در اندازه های جور واجور تهیه کنین و از اون بخواهید درون اونا آب بریزه. اون بعضی از ظرفا رو کم و یه سریای دیگه رو پُر از آب می کنه. در این بین با اون درباره حجم و اندازه ظرفا و این که کدوم یک بزرگ تر وکدام یک کوچیک تره، صحبت کنین.

درباره احساساتش با اون حرف بزنین

وقت خواب، کنارش در رختخواب دراز بکشین؛ اونو در آغوش بگیرین و از اون بپرسید که چه چیزایی امروز اونو خوشحال یا ناراحت و عصبانی کرده.

وقتی اون اتفاقات یک روز رو یادآوری و واسه شما تعریف می کنه، زمان گذشته رو درک و هیجاناتش رو نام گذاری می کنه.

منبع : parents parents

دسته‌ها: آموزشی